ایستگاه راه آهن تبریز

ایستگاه راه‌آهن تبریز نیز در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز – جلفا به ‌طول ۱۴۹ کیلومتر افتتاح شد.

میهنگرد

منبع عکس: یوتراوز

تاریخچه ایستگاه راه آهن تبریز

اینجا صحبت از ایستگاه راه آهن تبریز است. ایستگاهی به قدمت ۱۰۷ سال. بنایی که شاهد وصال و جدایی‌های فراوان بوده از استرس سربازان جنگی گرفته تا بی قراری دل‌ عشاق. گویا اینجا نقطه فوران ضربان قلب است با چاشنی هیجان، غم، شادی، استرس و حتی دروغ.

در دوران کوتاه شدن مسیرهای جاده‌ای با کندوکاوهای بی وقفه جهت کوتاه کردن مسیر مقصد، پرواز دم به دقیقه هواپیماهایی که راه‌های طولانی چندین ساعته را در یک ساعت طی می‌کنند و اما گویا واگن‌های سحرانگیز قطار همچنان مسافر خودشان را دارد.

منبع عکس: روزنامه اطلاعات

تاریخچه ساخت ایستگاه تبریز به سال‌های خیلی قبل بر می‌گردد. در سال ۱۲۹۲ش و ۱۹۱۳م بانک استقراضی روسیه امتیاز ساخت راه‌آهن جلفا به تبریز و صوفیان به شرفخانه را به دست آورد. سال بعد در ۱۹۱۴م جنگ جهانی اول آغاز شد و بانک استقراضی این امتیاز را به دولت روسیه تزاری واگذار کرد که راه‌آهن تبریز به جلفا را به طول ۱۴۹ کیلومتر برای ارتش خود ساخت و در سال (۱۲۹۵ش-۱۹۱۶م) به بهره‌برداری رساند اما پس از پایان جنگ، سیاست‌های جدید حکومت کمونیستی بر آن قرار گرفت که دولت شوروی در دهم اوت (اسفند) ۱۲۹۹ش (مارس ۱۹۲۱م) با عقد عهدنامه مودت با ایران، راه‌آهن جلفا به تبریز و صوفیان به شرفخانه را همراه با تمام ابنیه و وسایل نقلیه و متعلقات آن، بلاعوض به دولت ایران واگذار کند.

این راه‌آهن به دلیل نبود لوکوموتیو بی‌استفاده ماند تا اینکه مجلس شورای ملی در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۰۴ به درخواست دولت، پرداخت مبلغ یکصد و هفتاد هزار تومان را به تصویب رساند که بخشی از آن هزینه خرید لوکوموتیو، واگن و راه‌اندازی راه‌آهن جلفا به تبریز و بخش دیگر، صرف کشتیرانی در دریاچه ارومیه شود.

ایستگاه راه‌آهن تبریز نیز در سال ۱۲۹۵ خورشیدی با بهره‌برداری از محور تبریز – جلفا به ‌طول ۱۴۹ کیلومتر افتتاح شد. طراح اولیه این ایستگاه معمار فرانسوی فرناند پویون بود. طراح ساختمان جدید نیز حیدر غیایی شاملو  است.

ایستگاهی که امروزه همچنان آماده پذیرایی از تمامی مسافرانی است که قصد آمدن به این کهن شهر را دارند. با تغییری در معماری و نما با ستون‌های مستحکم و پابرجا و رخنه کردن در خاک کهن شهر تبریز

مسیر های پرتردد راه آهن تبریز

راه آهن تبریز برای مسیرهای تهران، قم، مشهد، تربیت معلم، جلفا و وان سرویس دهی انجام می دهد. اگر قصد سفر از ایستگاه تبریز را داشته باشید برای یکی از مقاصد بالا توقف انجام می شود. این مسیرها به صورت رفت و برگشت صورت می پذیرد.

راه‌های دسترسی به ایستگاه قطار تبریز

برای رسیدن به ایستگاه قطار در شهر تبریز یا خروج از آن به مقصد شهر می توانید علاوه بر وسیله شخصی از وسایل حمل و نقل عمومی نیز استفاده کنید. این وسایل شامل تاکسی و اتوبوس های شهری می شود. اگر میزان باری که با خود به همراه دارید کم است و خستگی را در تنتان نباشد می توانید از اتوبوس برای رفتن به داخل شهر استفاده کنید در غیر این صورت بهتر است که از تاکسی برای رفت و آمد استفاده کنید چون راحتی بیشتری نسبت اتوبوس دارد.

منبع عکس: ویکی پدیا

امکانات ایستگاه راه آهن

امکانات رفاهی از جمله ویژگی هائی است که هر ایستگاه راه آهن به آن نیاز دارد. در این ایستگاه نیز سرویس بهداشتی، نمازخانه، غرفه های فروشگاهی و پارکینگ برای استفاده مسافران گنجانده شده است و مسافرانی که منتظر قطار هستند می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.

چگونه به ایستگاه راه آهن تبریز برویم؟

  1. راه آهن تبریز با مترو: کافیست در ایستگاه مترو بلوار ملت (راه آهن) خط 5 مترو پیاده شده و فاصله 3 دقیقه تا راه آهن را پیاده روی کنید.
  2. راه آهن تبریز اتوبوس تندرو: ایستگاه اتوبوس تندرو در داخل ایستگاه راه آهن برای جابجایی مسافران قرار دارد. این اتوبوس ها از بلوار 22 بهمن در شرقی ترین نقطه شهر حرکت کرده از مرکز شهر و میدان ساعت عبور کرده و تا غربی ترین نقطه تبریز یعنی پارک ائل گلی می روند.
  3. راه آهن تبریز تاکسی: ایستگاه تاکسی سرویس در داخل ایستگاه راه آهن برای جابجایی مسافران قرار دارد.

اطلاعات تماس ایستگاه راه آهن در تبریز

  • کد پستی: ۵۱۹۷۶۱۵۳۹۳
  • واحد اطلاعات مسافربری: 34444479 – 041
  • شماره تلفن راه آهن تبریز: 34440052 – 34440051  –  34429093 –  34440054 – 041

دیدگاه خود را بنویسید