عینالی (عون ابن علی) | تفرجگاه کوهستانی تبریز

مجموعه‌ عینالی در کوه‌های عینالی واقع شده که قسمتی از کوهستان سرخاب را تشکیل می‌دهد.

میهنگرد

در قسمت بالایی کوه عینالی در تبریز، بنایی زیارتی وجود دارد که هدف گردشگری بسیاری از مسافران به این مکان است. این بنا در گذشته، آتشکده و مکانی برای عبادت بوده است و پس از ورود اسلام به زیارتگاه تبدیل شده است. به گفته ژان پاتیست تاورنیه، یکی از جهانگردان فرانسوی، این زیارتگاه قبل از اسلام به عنوان کلیسا شناخته می‌شده است.

مجموعه‌ عینالی در کوه‌های عینالی واقع شده که قسمتی از کوهستان سرخاب را تشکیل می‌دهد، این مجموعه از بخش‌های متنوع و مختلفی تشکیل شده که در مجموع می‌توانند روزی خاطره انگیز و زیبا را برای گردشگران رقم بزنند. مجموعه‌ی عینالی از مرکز شهر فاصله‌ی چندانی ندارد و این خود یکی از دلایل محبوبیت آن به شمار می‌رود، ضمن اینکه تفریحاتِ موجود در آن به حدی متنوع و هیجان انگیز هستند که هم برای شهروندان تبریز و هم افرادی که به این شهر سفر کرده‌اند جذاب می‌باشند.

عینالی

کوه عینالی تبریز

کوه عینالی، با بلندایی کمی بیش از ۱۸۰۰ متر، از جمله محبوب‌ترین کوه‌های تبریز در کوهستان سرخاب آذربایجان شرقی است. این کوه اکنون دارای یک مسیر گردش و پیاده‌روی عمومی است و بخش‌هایی از آن سنگفرش شده است. کوهنوردان و صخره‌نوردان می‌توانند از مسیرهای دشوار و صخره‌های پیرامون کوه عینالی برای به چالش کشیدن مهارت‌های خود بهره ببرند. دره‌هایی مانند ایلان اوچانلار، قبه زن، قانلی دره، کهلیک بولاغی و دوه چی بولاغی. رودخانه آجی چای نیز که از کوه ساوالان سرچشمه می‌گیرد و به دریاچه ارومیه می‌ریزد، از پیرامون کوه عینالی می‌گذرد و فضای سبز و زیبایی را آفریده است. همچنین چشمه‌های طبیعی چندگانه‌ای نیز از بخش‌های مختلف این پارک کوهستانی سربرآورده‌اند.

بقعه عون بن علی

یکی از مهمترین جاذبه‌های مجموعه عینالی تبریز، بقعه عون بن علی و زید بن علی از امامزادگان شیعه است که در دوره ایلخانی ساخته شده است. البته بنای اولیه آن به نظر می‌رسد به دوره پیش از اسلام برمی‌گردد و گویا آتشکده و کلیسا بوده است و بعدها تغییر کاربری داده است. این آرامگاه در اثر زلزله و حمله عثمانیان تخریب شده است. اکنون پس از بارها بازسازی، این بقعه برای مراسم مذهبی و بازدید در دسترس است. همچنین یادمان شهدای گمنام تبریز در جنگ تحمیلی در نزدیکی آن برپا شده است.

دریاچه داغ گولی

دریاچه داغ گولی (دریاچه کوهستان)، واقع در مرتفع‌ترین نقطه کوه عینالی، جزء بخش‌های مهم و تازه‌ای از پارک و تفریحگاه کوهستانی عینالی تبریز است. در این دریاچه مصنوعی، پرندگانی مانند غاز و مرغابی زندگی می‌کنند و هم‌نشینی آن با کوهستان، چشم‌انداز زیبایی را به وجود آورده است.

تله کابین تبریز

با عذرخواهی، بیشتر تغییری در متن ایجاد نشد. اینجا یک نسخه با تغییرات بیشتر است:

جاذبه‌های مجموعه عینالی تبریز شامل تله‌کابین شهر است که بر فراز آن عبور می‌کند. اکنون تله‌کابین تبریز مسیری به طول ۱۴۸۰ متر با ۱۲ کابین طی می‌کند. در ایستگاه‌های ۱ و ۲ تله‌کابین تبریز، می‌توانید مناظر شهر تبریز، پارک حیات وحش عینالی، صخره‌ها و کوهستان عینالی، و کوهستان سرخاب را به خوبی مشاهده کنید.

زیپ لاین

زیپ لاین کوه عینالی با ۵۰۰ متر طول و ۷۵ متر اختلاف ارتفاع و شیب ۱۷.۵ درصدی، از طولانی‌ترین زیپ لاین های ایران است.

پیست کارتینگ تبریز و باشگاه سوارکاری

در نزدیکی تفرجگاه کوهستانی عینالی، در چند سال اخیر پیست کارتینگ در حاشیه اتوبان پاسداران و باشگاه سوارکاری در بوستان نهالستان، راه اندازی شده است و مجموعه تفریحات پیرامون این تفریحگاه را گسترده‌تر کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید