موزه آذربایجان | گنجینه‌ای از تاریخ و فرهنگ در قلب تبریز

موزه آذربایجان، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های ایران، در قلب شهر تبریز واقع شده و هر ساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

میهنگرد

عکس از کارناوال

امروز، ما سفر خود را به دیار اولین‌ها، یکی از جاذبه‌های برجسته شهر تبریز، به موزه آذربایجان اختصاص داده‌ایم. این موزه تماشایی، با داشتن اثار گرانبهایی از تاریخ ایران و آذربایجان، شما را به دیدن گوشه‌ای از گذشته سرزمین ما دعوت می‌کند. با ما در این ماجراجویی کوتاه همراه شوید تا در این سفر زمانی، تاریخ و هنر را از زاویهٔ موزه آذربایجان بشناسید. همچنین، با آدرس، ساعت‌های کاری و لیستی از برترین آثار این موزه آشنا شوید.

موزه‌ها از جاذبه‌های اصلی هر شهر و نمایانگر تاریخ و فرهنگ آن محسوب می‌شوند. شهر تبریز، با تاریخ و فرهنگ گذشته‌ای کهن، پس از تهران، بیشترین تعداد موزه را در اختیار دارد. یکی از این موزه‌ها، موزه آذربایجان است که گنجینه‌ای از آثار تاریخی منحصر به فرد را به نمایش می‌گذارد.

موزه آذربایجان، یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های ایران، در قلب شهر تبریز واقع شده و هر ساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. شهر تبریز به دلیل داشتن بناها و آثار تاریخی فراوان، یکی از شهرهای پر از موزه در ایران است که هرکدام از آنها بخشی از تاریخ کشور را به تصویر می‌کشند.

موزه آذربایجان تبریز، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های ایران و دومین موزه باستان‌شناسی کشور است. با زیربنایی به مساحت ۲۴۰۰ مترمربع و سه طبقه، این موزه هر ساله جمعیت زیادی را به خود جذب می‌کند. از زوایای مختلفی از تاریخ و فرهنگ آذربایجان و ایران را در خود جای داده است.

موزه آذربایجان در خیابان امام واقع شده و بخشی از جاذبه‌های دیدنی تبریز محسوب می‌شود که حتماً بازدید از آن تجربه‌ای فرهنگی و تاریخی بی‌نظیر خواهد بود.

تاریخچه موزه آذربایجان تبریز

تاریخچه موزه آذربایجان در تبریز به دهه‌های ۱۳۰۶ و ۱۳۰۷ هجری شمسی برمی‌گردد. در این دوره، یک نمایشگاه از سکه‌های کهنه تبریز در محل کتابخانه تربیت برگزار شد. پس از برگزاری این نمایشگاه، تلاش‌های فراوانی توسط فرهنگ‌دوستان برای ایجاد یک موزه جامع در تبریز آغاز شد و نتیجه این تلاش‌ها، تأسیس موزه آذربایجان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۷ بود.

در سال ۱۳۴۱، ساخت بنایی با سه تالار تکمیل شد و موزه آذربایجان در مهرماه همان سال افتتاح شد. اگرچه طرح تأسیس موزه آذربایجان مدت زمان زیادی طول کشید، اما در این مدت، نمایشگاه‌های مختلفی از آثار تاریخی و هنری در تبریز برگزار شد؛ از جمله این نمایشگاه‌ها می‌توان به نمایشگاه ۲۰۲ قطعه اثر تاریخی مربوط به موزه ایران باستان در سال ۱۳۳۶ یا نمایشگاه آثار تاریخی و اشیاء تبریز در دبیرستان نجات اشاره نمود.

آثار و گنجینه‌های موزه آذربایجان تبریز

موزه آذربایجان آثاری از دوران‌های پیش از اسلام و دوران اسلامی را به نمایش می‌گذارد.

در حال حاضر، این موزه دارای یک گنجینه مهم و ارزشمند است که بیش از ۱۲ هزار قطعه اشیای عتیقه و هنری را شامل می‌شود، از این تعداد ۲۳۰۰ قطعه به ثبت رسیده‌اند. به دلیل محدودیت فضا، بخشی از این آثار در بخش‌های مختلف موزه به نمایش گذاشته می‌شود تا دوستداران تاریخ، فرهنگ و هنر بتوانند از آن‌ها لذت ببرند.

این موزه از سه سالن با مساحت کل ۸۰۰ متر مربع و یک سالن ویژه برای نمایش سکه‌ها و مهرهای تاریخی ایران در طبقه اول تشکیل شده است.

دیدگاه خود را بنویسید